Czcionka:
Kontrast:
Dom Kultury

ul. Racławicka 10
32-200 Miechów


tel. 41 383 13 31

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

pon. 8.00 - 20.00
wt. - piąt. 8.00 - 22.00
sob.- niedz. w/g terminarza filmowego lub innych wydarzeń

Dni Miechowa 2013

Tegoroczne Dni Miechowa odbyły się w dniach 15-16 czerwca 2013 roku, choć dzień wcześniej jako impreza towarzysząca temu wielkiemu świętu, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej miał miejsce wykład prof. dr hab., artysty muzyka Wiktora Z. Łyjaka na temat "Miechów w dobie Księstwa Warszawskiego".

Skrócenie tego największego dla naszego miasta święta do dwóch dni wyszło chyba wszystkim i wszystkiemu na dobre. Propozycje skumulowane w krótszych odstępach czasowych przebiegały sprawniej i bardziej energicznie. Cały czas "coś" się działo, a krótsze prezentacje i tak ogromnej ilości miejscowych artystów nadały Dniom Miechowa nowy niepowtarzalny charakter.

Już same gwiazdy wieczoru: Bednarek, Koń Polski i Urszula na kilka miesięcy wcześniej zapowiadały, że to będą wyjatkowe Dni, co w połączeniu z fantastyczna aurą (pogoda dopisała znakomicie!!!) nie mogło się nie sprawdzić. Gwiazdy stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały się rewelacyjnie, a i wszystkie inne propozycje zaplanowane przez Organizatorów trafiły do ogromnej rzeszy odbiorców.

I tak:

15 czerwca o godz. 6:00 rano rozpoczęły się Otwarte Zawody Wędkarskie o puchar ufundowany przez Naczelnik Poczty Polskiej o/Miechów – Jadwigę Ziębę.

Parada przebierańców wyruszyła w sobotnie popołudnie spod Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie, w towarzystwie miechowskich miłośników motockli, Sekcji Rowerowej MDK, piłkarzy KS Pogoń Miechów, reprezentantów Przedzskoli, Szkół i Gimnazjów, przedstawicieli Klubu Seniora oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a przede wszystki Orkiest Detych – "Hejnał" z Miechowa i "Sygnał" ze Sławic.

Na scenie ustawionej na płycie stadionu KS Pogoń, nastąpiło uroczyste przekazanie kluczy do bram miasta, którego to przekazania przedstawicielom młodzieży dokonał sam Burmistrz Miechowa – Dariusz Marczewski. Wybrano tradycyjnie najładniejszy strój parady, który w tym roku nawiązywał do okrągłej rocznicy 850-lecia sprowadzenia Bożogrobców do Miechowa.

Wystąpili podopieczni Przedszkoli oraz Szkół i Ośrodków Kultury, Szkoły Tańca "M-Team" oraz grupy baletowe "Artistic Studio".

BWA "Galeria U jaksy" na czele z Panią Krystyną Olchawą zlicytowała kilka prac oraz cegiełek, z których dochód przeznaczono na budowę pomnika Macieja z Miechowa, a z ramienia MDK zaprezentowali się: podopieczni Marka Porębskiego Szkoły nauki gry na keybordzie oraz zespoły: Mistyka, The Skittles, Bohema, Super Grupa Kredki, Noł Fjuczer, Virus Ego, Effort Limit i Atom.

Supportem bezpośrednim przed gwiazdą wieczoru był Showbusiness, a gwiazdą oczywiście wspomniany wcześniej Kamil Bednarek.

Z propozycji towarzyszących pierwszego dnia Dni Miechowa należy wspomnieć możliwość zwiedzania Bazyliki Grobu Bożego z przewodnikiem oraz prelekcję o biżuterii średniowiecznej połączonej ze zwiedzaniem wystawy w Zamku Generała zorganizowane przez Muzeum Ziemi Miechowskiej.

W Galerii "U Jaksy" miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa pn. "Powroty" Ireneusza Września – artysty wywodzącego się z Ziemi Miechowskiej, a w Dworku "Zacisze" – "Imieniny Walerego", czyli biesiadne spotkanie przy dźwiękach kapeli góralskiej, z cyklu "W kręgu kultury dworskiej".

Punktualnie o 22:30 rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu "Leed Music" zorganizowana przez KS Pogoń Miechów.

 

Niedziela 16 czerwca rozpoczęła się od Otwartych Zawodów Wędkarskich dla dzieci, a od godziny 11-ej można było skorzystać z wielu atrakcji: Piknik Europejski, turnieje i zabawy sportowe (m. in. "spacer farmera", picie kubka wody na czas), turniej strzelecki, warcabowy, warsztaty twórczego recyclingu, jazda samochodem szkoleniowym, wystawa modeli Sekcji Modelarskiej MDK "Ikar", test militarny, pneumatyczna ścianka wspinaczkowa, drużynowy turniej sportowy "z przymrużeniem oka".

Parada blisko 200 motocykli wyruszyła kilka mnut przed 14:00 z miechowskiego Rynku na Stadion, a na scenie prezentowali się: Kapela Ludowa Lasowiacy, zespoły: Mirella i Kairos, solistki: Regina Bogacz, Asia Gajos i Dominika Walka, zespoły taneczne: Respekt, Ricordi oraz Casjopeya, a w końcu gwiazdy wieczoru: Kabaret Koń Polski oraz Urszula.

Dni Miechowa 2013 tradycyjnie zakończył pokaz sztucznych ogni.


Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo