Czcionka:
Kontrast:
Dom Kultury

ul. Racławicka 10
32-200 Miechów


tel. 41 383 13 31

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

pon. 8.00 - 20.00
wt. - piąt. 8.00 - 22.00
sob.- niedz. w/g terminarza filmowego lub innych wydarzeń

Zespół Pieśni i Tańca Miechowiacy

.


 

 

 

Miechów, 28 lipca 2022r.

Miło nam poinformować, że grupa młodzieży z ZPiT ,,Miechowiacy” działającego przy CKiS w Miechowie, uczestniczy w programie Erasmus+ i tym samym koncertuje na festiwalu w Katanii. Serdecznie gratulujemy uczestnictwa w imprezie. 

oglądaj

 

 


 

 

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Miechów – Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy” działa pod patronatem Centrum Kultury           i Sportu w Miechowie

Zespół  rozpoczął swoją działalność przy Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie w 1976r. najpierw jako Zespół Tańca Ludowego „Miechowiacy”. Powstał z inicjatywy ówczesnego Dyrektora LO Pana Ernesta Kolany – wielkiego orędownika folkloru. Uczniowie Liceum regularnie odbywali próby, koncertowali nie tylko podczas szkolnych świąt i uroczystości, a także na terenie województw kieleckiego i krakowskiego, uczestniczyli w przeglądach, konkursach, ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach folklorystycznych odnosząc znaczące sukcesy. Zespół wykonywał polskie tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek), a także tańce innych narodowości. Lata 1981-2000 to pasmo wytężonej pracy, koncertów także zagranicznych min. na Łotwie i we Włoszech. Zespołowi wiernie towarzyszyła Kapela, której skład zmieniał się z biegiem lat ale zawsze obecny był w niej akordeon, klarnet, trąbka, skrzypce i kontrabas. Działalność Zespołu przy LO w Miechowie zakończyła się w 2005 roku.

ZPiT „Miechowiacy” reaktywował się po 11 latach niebytu, gdy zaczęto przygotowania do Jubileuszu 100-lecia LO w Miechowie, który miał mieć miejsce 11.06.2016r. Absolwenci Szkoły tańczący i śpiewający niegdyś w Zespole zebrali się po latach i przez okrągły rok spotykając się  co tydzień, pod kierownictwem Marii Kwiatek ( przez 20 lat choreografa Zespołu z czasów licealnych) odtwarzali układ tańców: polka, chodzony, krakowiak, które tańczyli chodząc do LO. Zespół wystąpił powtórnie 11 czerwca 2016r. w brawurowym koncercie z towarzyszeniem Kapeli, która zebrała się na tę okazję w żelaznym składzie sprzed lat. Po jakże udanym występie na 100-leciu Szkoły Zespół zaczął otrzymywać nowe zaproszenia koncertowe, początkowo w samym Miechowie, a potem w sąsiednich gminach i zaczął występować na terenie województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Od 2017 roku do nadal Kierownikiem Artystycznym i Choreografem Zespołu w jednej osobie jest Pani Joanna Dulińska-Litewska. Kierownictwem muzycznym i Kapelą w latach 2017 - 2020 zajmował się Pan Andrzej Gugała, obecnie jego funkcję pełni Mariusz Oleksa. Chórem i wyszkoleniem wokalnym opiekuje sie Justyna Szlosek, a aranżacje są autorstwa Gabrieli Kaweckiej. Od 2017 roku Zespół powiększył się o grupę młodzieżową, a od 2018 roku o grupę dziecięcą. Obecnie w ZPiT „Miechowiacy” tańczy, śpiewa i gra około 100 osób w różnych kategoriach wiekowych. Zespołowi towarzyszy  integralnie Kapela w dziesięcioosobowym składzie z akordeonem, skrzypcami, klarnetami, fletem, trąbkami i kontrabasem.

Zespół posiada w swoim repertuarze przede wszystkim  pieśni i tańce krakowskie z uwzględnieniem mikroregionu miechowskiego i Racławic, pieśni i tańce lubelskie, śląskie oraz tańce narodowe takie jak polonez czy mazur.  Zespół wystepuje przede wszystkim w strojach krakowskich lub w strojach właściwych dla danego regionu w zależności od wykonywanego programu propagując i kultywując na swoich koncertach folklor i kulturę narodu polskiego.

Od 2016 ZPiT „Miechowiacy” swoim występem uświetnił m.in. takie imprezy jak:

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem,

XII. Szederinda Nemzetkőzi Néptáncfesztiválon, Eger, Węgry,

Koncerty w partnerskim mieście Wołoczyska, Ukraina,

18. Dożynki Województwa Małopolskiego,

I Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego,

Dzień Seniora – Święto miodu, Dworek Białoprądnicki, Kraków,

Dni Miechowa

 


 


Do pobrania:

Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo