Czcionka:
Kontrast:
Dom Kultury

ul. Racławicka 10
32-200 Miechów


tel. 41 383 13 31

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

pon. 8.00 - 20.00
wt. - piąt. 8.00 - 22.00
sob.- niedz. w/g terminarza filmowego lub innych wydarzeń

Orkiestra Dęta Sygnał

Orkiestra Dęta „Sygnał” z Miechowa od ponad 100 lat jest wizytówką Gminy Miechów oraz nieodłączną częścią historii Miechowa. Od początku swojego istnienia aktywnie uczestniczy w życiu środowiska lokalnego, tworząc oprawę muzyczną wielu uroczystości oraz imprez kulturalnych, reprezentuje Gminę Miechów podczas wydarzeń regionalnych i ogólnopolskich, nieprzerwanie współtworzy  kulturę lokalną oraz upowszechnia tradycję gry na instrumentach. 


Orkiestra dęta "Sygnał" powstała w 1902 roku z inicjatywy społeczności miechowian wspieranych przez proboszcza miejscowej parafii. Pierwsze instrumenty muzyczne zakupiono za pieniądze zgromadzone podczas kwest ulicznych. W latach 1914-23, z racji działań wojennych i represji zaborcy austriackiego, orkiestra zaprzestała działalności, a instrumenty ukryto w budynkach parafii. Działalność została wznowiona w 1924 roku dzięki staraniom władz Ochotniczej Straży Pożarnej. Od roku 1927 roku po zmianie kapelmistrza znacznie podniósł się poziom artystyczny orkiestry. "Sygnał" zaczął dawać coniedzielne występy w parku miejskim. W 1939 r. instrumenty ukryto na strychu strażnicy OSP i z uwagi na restrykcje okupanta nastąpiła przerwa w muzycznej działalności. Podczas wyzwalania Miechowa, w połowie stycznia 1945 r., bomba zniszczyła budynek OSP oraz ukryte w nim instrumenty. Energiczne działania ówczesnego kapelmistrza  spowodowały, że orkiestra wznowiła próby, a zniszczone instrumenty zastąpiono wypożyczonymi z gimnazjum miechowskiego. 19 października 1957 r. została ona oficjalnie zarejestrowana w Zjednoczeniu Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych pod nazwą: Orkiestra Dęta "Sygnał". Stan liczebny orkiestry zwiększył się z roku na rok.


Obecnie miechowska Orkiestra Dęta „Sygnał” działa pod batutą nowego kapelmistrza Piotra Święchowicza.

 Orkiestra oferuje naukę gry od podstaw oraz doskonalenie nabytych umiejętności na instrumentach: saksofonie altowym i tenorowym, eufonium, perkusji, puzonie, rogu, gitarze basowej czy tubie. Zespół skupia się na ciągłym rozwoju zaplecza instrumentalnego, jak również doskonali swoje umiejętności, uczestnicząc w warsztatach.  Nieustannie poszerzają swój skład, zapraszając do grupy nowych członków.


PRÓBY odbywają się w każdą środę o godz. 17:00

w remizie OSP w Miechowie,

ul. H. Sienkiewicza 11, 32- 200 Miechów

 Kapelmistrz Piotr Święchowicz: 518 049 703Do pobrania:

Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo