Czcionka:
Kontrast:
MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

wtorek, 2 marca 2021

ZNANA- NIEZNANA BAZYLIKA GROBU BOŻEGO

W południowej nawie znajduje się piękny ołtarz Matki Bożej. W centralnej jego części widzimy obraz, który jest kopią obrazu jasnogórskiego. Widnieje na nim Maryja z Dzieciątkiem w kutej barokowej sukni. Obraz podtrzymywany jest przez dwa anioły. Na szczycie ołtarza widzimy grupę aniołów adorujących hierogram (znak literowy symbolizujący osobę świętą) MARYA. Po nimi ozdobiony ornamentami rokokowymi napis ECCE ANCILLA DOMINI- czyli „Oto Służebnica Pańska”. Warto zwrócić uwagę na postacie stojące bo dwóch stronach ołtarza- znalazły się tam nieprzypadkowo- to rodzice Maryi- Anna i Joachim. W zaszklonej niszy w ołtarzu znajdują się relikwie św. Konstancjusza (o których można więcej przeczytać pod linkiem: https://www.ckis.miechow.eu/./relikwie-sw./ oraz w najnowszym wydaniu „Miechoviany”)
Na bocznych ścianach obok ołtarza znajdują się dwie nisze ozdobione dekoracjami barokowymi. Jedna z nich przedstawia Zwiastowanie, druga Gołębicę Ducha Świętego.
Autor zdj. R. Deńca


Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo