Czcionka:
Kontrast:
MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

Opracowania i wydawnictwa na temat Ziemi Miechowskiej

Profil facebookowy MSIT Miechów/Promocja Gminy Miechów ma na celu informować i przypominać o tym co w Gminie Miechów najciekawsze i najcenniejsze- o jej bogatej historii, wspaniałej przyrodzie, ciekawych ludziach i wydarzeniach. Skąd czerpiemy naszą wiedzę? Istnieje wiele godnych polecenia opracowań, które mogą nas często zaskoczyć informacjami na temat miasta.

1. Miejsca, w których można kupić książki

Część pozycji można nabyć w Punkcie Informacji Turystycznej przy pl. T. Kościuszki 1a w Miechowie (stan na grudzień 2020 r.)

- niewątpliwie największym źródłem wiedzy o Bazylice Grobu Bożego w Miechowie jest album Włodzimierza Barczyńskiego „Bazylika Grobu Bożego w Miechowie”. Piękne ilustracje pokazują niemal każdy detal bazyliki- przy tym opisując je wyczerpująco. Z książką można zwiedzać wnętrze największego zabytku Miechowa niemal jak z przewodnikiem z Muzeum Ziemi Miechowskiej (takie spotkanie z pracownikiem muzeum gorąco polecamy i turystom i mieszkańcom J )

-„Miechów na dawnych pocztówkach” Jerzy Malatyński- tutaj nie tylko zobaczymy jak kiedyś wyglądał Miechów i jego mieszkańcy na przepięknych pocztówkach- nawet z początków XX w., ale też przeczytamy, co przedstawiają i jakie historie się z nimi wiążą

-„Bitwa Miechowska 17 lutego 1863 r.” Włodzimierz Barczyński- doskonały opis jednej z najsłynniejszych bitew Miechowa pozwoli zrozumieć jej przyczyny, przebieg i skutki. Oparta na tekstach źródłowych. Warto pamiętać o bohaterach tego wydarzenia.

-„Dzieła pomocy społecznej w Miechowie” Stanisław Latosiński- pozycja przybliża wiedzę na temat szpitala św. Anny w Miechowie, historii jego fundacji, tan temat ochronki i sierocińca

- broszura „Grób Boży w Miechowie, Liturgia Wielkiego Tygodnia” Włodzimierz Barczyński- jak wygląda Triduum Paschalne w Miechowie i dlaczego Miechów jest tak ważny w tej kwestii na tle Polski, skąd wzięli się tutaj Bożogrobcy- ta te pytania odpowiada regionalista o ogromnej wiedzy.

 W BWA „U Jaksy” można nabyć katalogi i wydawnictwa związane ze sztuką i ciekawymi wystawami galerii. Warto odwiedzić Galerię „U Jaksy” czy Dom Pracy Twórczej im. S. Żechowskiego i zapoznać się z ich ofertą. My polecamy:

- katalogi powystawowe Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski”, z których dowiemy się jak artyści z całego świata widzą- i przedstawiają Miechów

- „Stefan Żechowski. Odkrywanie duszy. Dzienniki z lat 1962- 1966”, autor opracowania Krystyna Olchawa- z książki dowiemy się dużo na temat jednego z najsłynniejszych artystów związanych z Ziemią Miechowską.

- „Stefan Żechowski”- ten album przybliży nam również sylwetkę patrona Domu Pracy Twórczej w Miechowie i pozwoli się zapoznać z jego dziełami.

- albumy na temat twórczości Sachy Stawiarskiego i Wincentego Kućmy- galerię obrazów Sachy Stawiarskiego i Wincentego Kućmy możemy podziwiać w Domu Pracy Twórczej, ponadto Pan Kućma jest autorem pomnika Macieja Miechowity w Miechowie.

Muzeum Ziemi Miechowskiej prowadzi sprzedaż wydawnictw związanych z historią i zabytkami regionu. Można tam nabyć m.in. wymieniony wyżej album na temat bazyliki, czy Bitwy Miechowskiej. Ponadto polecamy:

-„Miechoviana- szkice historyczne” opracowanie zbiorowe- książka ukazała się w kilku edycjach od  2002, za każdym razem składają się na nią publikacje dotyczące Ziemi Miechowskiej różnych autorów. Wielkie źródło wiedzy historycznej!

-„Mała architektura sakralna Ziemi Miechowskiej”- temat krzyży i kapliczek na naszym terenie jest niezwykle ciekawy, a praca Muzeum Ziemi Miechowskiej nad ich opisaniem i ustaleniem ich historii warta docenienia.

W kancelarii parafialnej przy Bazylice Grobu Bożego polecamy zapytać o:

- „O początku, rozkrzewieniu i upadku Zakonu Kanoników Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego” Ks. Piotr Pękalski- aby pogłębić wiedzę na temat zakonu bożogrobców.

-„ Życie wewnętrzne i działalność Bożogrobców Miechowskich” Zbigniew Pęckowski. Najsłynniejszy autor dziejów Miechowa pochyla się nad tematem zakonu.

Albumy, książki i mniejsze wydawnictwa mają w Miechowie zazwyczaj małe nakłady. Warto je nabywać, ponieważ szybko znikają ze sprzedaży.

2. Gdzie można wypożyczyć książki?

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Miechowie zajmuje się archiwizacją wszelkich wydawnictw, posiada wielką bazę wiedzy o powiecie miechowskim w swoich zbiorach. Część z pozycji  udostępnionych jest wyłącznie w czytelni, niektóre można wypożyczyć. Dzięki pracy tej instytucji możemy dotrzeć do wydawnictw, których nie da się znaleźć nigdzie indziej. Polecamy:

- Pamiętniki Kazimierza Girtlera- od 1849 dzierżawcy majątku w Kalinie Małej. Kazimierz Girtler należy do grona najwybitniejszych pamiętnikarzy XIX stulecia. Dużej wartości wspomnienia, napisane z polotem i literackim talentem, obejmują ogółem 10 pokaźnych tomów. Sporo dowiemy się o Kalinie Wielkiej, ale też o Miechowie.

- „Ziemia Miechowska- Moja Mała Ojczyzna” pod redakcją Włodzimierza Barczyńskiego i Stanisława Piwowarskiego- według nas najbardziej przystępne źródło wiedzy o powiecie miechowskim. Każda z gmin wyczerpująco opisana pod względem jej historii, zabytków, zwyczajów, kultury czy przyrody. Warto oprzeć się na niej przy pracy w szkole czy na studiach

- „ Z dziejów Miechowa, jego prawa i wymiaru sprawiedliwości” Małecki Marian - świetnie opisana historia sądownictwa w Miechowie

- „Miechów: studia z dziejów miasta i ziemi miechowskiej do roku 1914” Zbigniew Pęckowski- tego dzieła nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu miechowianinowi J kompendium wiedzy, na której opierało się wiele późniejszych wydawnictw.

- „Jana Długosza Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego”- zaskakujące- ale o Miechowie wspominał wielokrotnie jeden z najbardziej znanych polskich kronikarzy. Jego dzieło studiował Maciej Miechowita, a bożogrobca Samuel Nakielski próbował wydać.

-„ Małopolski szlak bożogrobców” Włodzimierz Barczyński- świetne źródło wiedzy kościołach Małopolskiego Szlaku Bożogrobców.

O innych pozycjach wartych uwagi pisze biblioteka na swojej stronie:
https://biblioteka.miechow.pl/o-miechowie-w-ksiegach-pisza.html

3. Co znajdziemy bezpłatnie w sieci?

Małe opracowania na temat zabytków i atrakcji Miechowa znajdziemy na stronie Centrum Kultury i Sportu w Miechowie w zakładce Punktu Informacji w Miechowie https://www.ckis.miechow.eu/msit/foldery/ . Szczególnie polecamy:

- „Przewodnik przyrodniczo - turystyczny Wyżyna Miechowska”- gdzie znajdziemy kompendium wiedzy na temat przyrody Miechowa i okolic- informacje na temat storczyków, atlas roślin, który pomoże nam w ich odnalezieniu i oznaczeniu oraz propozycje wycieczek po powiecie miechowskim uwzględniające największe atrakcje turystyczne regionu

- „Miechowskie drogi do wolności”- wybrane fakty historyczne na temat Miechowa, wydawnictwo Centrum Kultury i Sportu w Miechowie powstałe z okazji 100 lecia  odzyskania niepodległości przez Polskę.

-„Linia umocnień Stellung A2 w Miechowie”- opowie nam nieco na temat linii umocnień- bunkrów z okresu II wojny światowej, znajdujących się na wyjeździe z Miechowa.

Oczywiście polecamy profil MSIT Miechów/Promocja Gminy Miechów na facebooku, na którym dwa razy w tygodniu ukazują się posty z ciekawostkami z terenu. Pokazujemy jak kiedyś wyglądał Miechów, co warto zwiedzić oraz jakie ciekawe wydarzenia i imprezy odbywają się na terenie Miechowa.

Wartościowe i ciekawe profile prowadzą również Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz BWA „U Jaksy”.

Dużo dowiemy się również ze stron Miechowskiego Towarzystwa 1163 roku http://1163.miech.pl/ oraz ze strony http://miechowski_kuferek.manifo.com/ 

Wydawnictwa dostępne w wersji cyfrowej na stronach bibliotek z terenu Polski i archiwów państwowych:

- Jacek Pycia „Nad Cichą”- fantastyczne źródło wiedzy o tym jak kiedyś w Miechowie było. Autor opisuje zarówno czasy sobie współczesne- czyli przełom XIX i XX wieku, jak i wydarzenia wcześniejsze. Pochyla się nad historią terenu, dużo poświęca opisowi zwyczajów i tego jak wyglądało życie ludzi na tym terenie. Do pobrania: http://sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/publication/8835/edition/11954/content?ref=desc

- „Opis Królestwa Polskiego” Józef Wiślicki -chyba nigdy nie przeczytaliśmy tyle dobrego o mieszkańcach powiatu miechowskiego J Wydawnictwo z 1850 r. przekrojowo opisuje większe miasta ówczesnego powiatu, charakter i ubiór ludzi, zwyczaje, pejzaże i wiele, wiele więcej. Do pobrania:

https://sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=9979&fbclid=IwAR2OCz6aHniLuc6QlnCVphM0upO3GDnI9JoWA8CUn5cWnxT-VuE3g4ipCQk

-Miechów. Jego przeddzieje, historja i stan obecny” Stanisław Jan Nepomucen Czarnowski. 20-stronnicowy opis Miechowa z 1914 r.

Do pobrania:

https://polona.pl/item/miechow-jego-przeddzieje-historja-i-stan-obecny,NzIxMzg3ODg/6/#info:metadata

Oczywiście nasza lista jest naszym subiektywnym wyborem. Będzie ona rosnąć z czasem. Chętnie przyjmiemy wszystkie sugestie i polecenia!

It.miechow@msit.malopolska.pl


Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo