MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

piątek, 18 grudnia 2020

Miechów i Kroniki Jana Długosza

Co wspólnego ma Miechów z Janem Długoszem- polskim historykiem i jednym z najbardziej znanych kronikarzy?

Miechów i jego okolice pojawiają się w jego dziele „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”- często w ciekawych kontekstach, o czym będziemy pisać w przyszłych postach- w nowej serii na profilu.

Warto zauważyć, że zasługi na polu prób wydawniczych roczników Długosza miał zakonnik zakonu Bożogrobców miechowskich Samuel Nakielski. Jak dowiadujemy się „(…) autor sławnego jak na te czasy dzieła historycznego Miechovii, zajął się Długoszem, którego rękopisy starannie opracowywał i zapewne przygotowywał do druku. (…)Praca Nakielskiego nad tekstem Annales była bardzo drobiazgowa i niesłychanie żmudna; poprawiał tekst, wykreślał niektóre ustępy, dodawał nowe i zmieniał całe zdania. Dodawał streszczenia w tytułach, gdyż rękopisy, na których pracował, należały do redakcji pierwszej i nie miały sumariuszy treści.(…) Jakie przyczyny spowodowały, że tekst Nakielskiego wielokrotnie kontrolowany i starannie kolacjonowany, poprawiany i uzupełniany oraz zaopatrzony tytułami nie ujrzał oficyny drukarskiej, pozostaje do dzisiaj tajemnicą. Trudno pomyśleć, aby sam autor Miechowii od tego zamiaru odstąpił, wiele lat straciwszy na żmudnej, wyczerpującej i kosztownej pracy. Raczej należy sądzić, że „cicha zgoda”, która stała na straży, aby Długosza nie publikować, sparaliżowała wysiłek uczonego.”

Samuel Nakielski był niezwykle ciekawą osobą w historii miechowskich Bożogrobców. Warto pamiętać o jego zasługach.

 

Tekst powstał w oparciu o przedmowę do pozycji „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza”, księga 1 i 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009 r.

Grafika pierwsza- początek księgi pierwszej- źródło  „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza”, księga 1 i 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009 r

Grafika druga źródło: http://1163.miech.pl/samuel-nakielski

 Partnerzy:
Agencja Interaktywna Brandmark mkidn