Czcionka:
Kontrast:
MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

piątek, 12 lutego 2021

Bitwa Miechowska 1863- Tło historyczne

W związku ze zbliżającą się rocznicą Bitwy Miechowskiej rozpoczynamy nową serię na jej temat. Opowiemy prosto, jasno i zwięźle jakie były jej przyczyny, przebieg i skutki. Pamiętajmy o historii naszej „małej Ojczyzny”!

TŁO HISTORYCZNE

Na przełomie XVIII i XIX w. Ziemia Miechowska znajdowała się w Królestwie Polskim, które było częścią zaboru rosyjskiego. Wciąż żywa była wśród jej mieszkańców pamięć o przeszłych zrywach wolnościowych na tych terenach, między innymi o insurekcji kościuszkowskiej. W Królestwie Polskim po nieudanym powstaniu listopadowym rozpoczął się okres tzw. odwilży posewastopolskiej. Klęska Rosjan w wojnie krymskiej rozbudziła nastroje wolnościowe, co i w Miechowie zaczęło się przejawiać w licznych manifestacjach, ostentacyjnym noszeniu strojów tradycyjnie patriotycznych, wystąpieniach w kościołach. Warto wspomnieć, że przeciwko władzom zaborczym w Miechowie wyjątkowo aktywnie manifestowali między innymi: naczelnik powiatu Wincenty Piątkowski i jego zastępca Wincenty Januszkiewicz, ks. St. Skulski oraz burmistrz Paweł Piotr Orzechowski. Postawy te były surowo tłumione przez zaborcę. Ostatecznym zapalnikiem do wybuchu powstania styczniowego zaś było ogłoszenie „branki”, czyli poboru do wojska rosyjskiego, co miało wyeliminować większość młodych Polaków z działań spiskowych.

Obraz A. Grottgera „Pożar dworu podczas Bitwy w Miechowie”- Archiwum Muzeum Niepodległości w Warszawie



Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo