Czcionka:
Kontrast:
MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

Kartka z kalendarza

Dokładnie 28 października 2006 r. o godzinie 7.40 na plac przed bazyliką Grobu Bożego w Miechowie wjechał 80 tonowy dźwig, który ustawił na szczycie wieży Bazyliki figurę Chrystusa. Autorem 1,6 tonowego posągu był rzeźbiarz Jan Funek z Krakowa, zaś inspiracją do jej powstania była ilustracja z „Tygodnika Ilustrowanego" z 1878 roku.

Pomysł umieszczenia figury na kulistym hełmie wieży powstał w 1853 r. Ówczesny proboszcz miechowskiej parafii Jan Kryszkier w trakcie swojej podróży do Wenecji zauważył, że wieże weneckich kościołów zwieńczały często figury ich patronów. Postanowił, że figura Jezusa Zmartwychwstałego będzie wspaniałym dopełnieniem tajemnicy pustego Grobu Chrystusa w Miechowie. Rozpoczęła się zbiórka funduszy na ten cel, a wykonanie figury zamówiono u Teofila Rygiera. Pomysł ten spotkał się z dużą krytyką m.in. Bolesława Prusa, który publicznie w krytycznym tonie wypowiedział się na ten temat w Kurierze Warszawskim w 1875 r. Niestety nie dokonano właściwych obliczeń konstrukcji, a projekt był wadliwy, co spowodowało, że odstąpiono od pomysłu.

Dopiero w 2002 r. z racji obchodów 200. Rocznicy konsekracji świątyni na nowo odżyła idea ustawienia figury na hełmie wieży. Pomysł zyskał poparcie wśród wielu osób świeckich i duchownych, w tym biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. Sama figura, jeszcze stojąca na ziemi przed bazyliką została przez niego poświęcona 13 października 2006 r. Wiele osób miało wtedy możliwość zrobienia sobie przy niej pamiątkowego zdjęcia. Przed ustawieniem 5,5 metrowego posągu na szczycie wieży, wewnątrz umieszczono metalową tuleję, w której znajduje się akt erekcyjny podpisany przez  ówczesnego biskupa oraz ks. Proboszcza Jerzego Gredkę oraz monety dwuzłotowe z wizerunkiem papieża Jana Pawła II i zdjęcia z poświęcenia figury.

 

Zdjęcie bazyliki z czasu przed ustawieniem figury Chrystusa na wieży, oraz zdjęcie samej figury pochodzi z albumu „Bazylika Grobu Bożego w Miechowie", ks. A. Gliński- Boksiński, W. Barczyński, 2007

Zdjęcie figury na wieży- archiwum CKiS w MiechowiePartnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo