Czcionka:
Kontrast:
MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

środa, 1 czerwca 2022

Święto Storczyka 29 maja- relacja

Ziemia Miechowska jest pełna pagórków, zielonych łąk i pól. Charakteryzuje się urozmaiconą i ciekawą rzeźbą terenu. Szczególnie malowniczo jest tu wiosną i wczesnym latem. Polne kwiaty, którymi utkane są okoliczne tereny, pola lawendy oraz kwitnący rzepak tworzą kolorowe kobierce od których ciężko oderwać wzrok. Ten położony w niewielkiej odległości od gwarnego Krakowa (ok 42 km.) teren jest wspaniałym miejscem, aby wypocząć i poczuć bliski kontakt z przyrodą. W ciszy przerywanej tylko śpiewem ptaków i graniem koników polnych łatwo przyjemnie się zrelaksować i zregenerować po pełnym bodźców tygodniu pracy.

Wyjątkowym skarbem tej ziemi są wspaniałe storczyki. Te rzadkie kwiaty objęte są ochroną. Na terenie ich występowania utworzone zostały Obszary Natura 2000, czyli sieć obszarów chronionych, wyznaczonych według jednolitych kryteriów na terenie całej Unii Europejskiej w taki sposób, aby zachować na nich siedliska i gatunki „ważne dla Europy”.


Storczyki – gatunek tak ważny dla Europy, jest też niezwykle ważny i bliski sercom mieszkańców Gminy Miechów. Z biegiem lat stały się symbolem Miechowa, a chęć podzielenia się wiedzą o niezwykłych walorach okolicznej flory stała się impulsem do organizacji w 2017 roku pierwszego Święta Storczyka. Wydarzenie miało na celu promocję walorów przyrodniczych Wyżyny Miechowskiej i integrację środowiska ludzi związanych z ochroną przyrody.


Impreza rozwijając się z roku na rok zyskiwała coraz większe grono sympatyków zdobywając w 2021 roku III miejsce w konkursie Skarby Małopolski w kategorii „Dzieje się – wyjątkowe wydarzenia turystyczne”.


W tym roku IV Święto Storczyka odbyło się 29 maja. Jak co roku zorganizowane zostało na Obszarze Natura 2000 Kalina Mała (PLH 120054) w Gminie Miechów. Wydarzenie pełne było atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych miłośników przyrody. Na dzieci czekały zajęcia artystyczne- plener malarski z BWA  „U Jaksy”, warsztaty rękodzielnicze  prowadzone przez Muzeum Ziemi Miechowskiej, warsztaty decupage. Można było spróbować jazdy na kucyku a także wziąć udział w licznych zabawach i konkursach.
Wydarzenie pozwala nie tylko doświadczyć samej natury, ale także nabyć sporo informacji o niej. Warto było udać się na spacery z przewodnikami, podczas których dowiedzieć się było można o właściwościach muraw kserotermicznych, o występujących tutaj gatunkach flory i fauny oraz o ochronie przyrody na tym terenie. Podczas wykładów w specjalnie przygotowanym namiocie zobaczyć można było filmy przyrodnicze o Wyżynie Miechowskiej oraz posłuchać prezentacji i wykładów na temat ziół, roślin dziko rosnących i możliwości ich wykorzystania w kuchni domowej i apteczce.


Przez cały dzień było można nabyć produkty regionalne i rękodzieło. Jeśli chodzi o kulinaria i rozkosze podniebienia- o gości zadbały Koła Gospodyń, które przygowały degustację potraw regionalnych oraz dań z jagnięciny. Natomiast dla amatorów dwóch kółek przygotowano maraton rowerowy, przebiegający w sporej części po trasie pieszo- rowerowej śladem dawnej wąskotorówki- od Chodówek, przez Miechów z metą w Kalinie Małej.

 

 



Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo