Czcionka:
Kontrast:
MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

piątek, 6 listopada 2020

Strój ludowy- jak ubierały się kobiety?

Strój ludowy mieszkańców ziemi miechowskiej tzw. Krakowiaków Wschodnich ukształtował się około połowy XVII w. W jego obrębie powstały trzy zasadnicze jego odmiany: miechowska, skalbmierska i proszowicka. Szczególnie piękny był strój kobiecy. Jak opisuje Józef Mikołaj Wiślicki w 1847 r.:

„Miechowianki w dzień uroczysty stroją głowę w wianek z barwinku lub sztucznych kwiatów, na których drgają złote blaszki, gwiazdy lub kłosy naśladujące. Wianek ten nieśmiertelny przyczepiony do włosów nad czołem i warkocz, do którego wplecione wstążki różnokolorowe, z niechcenia na ramiona puszczone, oznaką jest dziewicy; zamężne bowiem niewiasty na dwie strony czoła utrefione włosy przykrywają chustą białą, której koniec na tył głowy spada. Biała kartonowa koszulka, na kołnierzu i mankietach czerwono bramowana, okrywa piersi Miechowianek. Na nią przywdziewają kaftanik bez rękawów, gorsetem zwany, zwykle koloru amarantowego lub niebieskiego. Gorset ten na piersiach pętlikami albo wstęgami sznurowany, uwydatnia kibić i niemało wdzięku kształtnym dziewicom dodaje. Spod gorsetu wymyka się w licznych fałdach biała przejrzysta spódnica u poważniejszych matron z ciężkiej materii lub płócienkowa i centkowana, a na przodzie krótki zawieszony fartuszek, który oszywają. Trzewiki na korkach, a najczęściej buty, dopełniają ubioru Miechowianek”

Na kartach pocztowych oraz rycinach z początków XX w. zauważyć również możemy na szyjach kobiet piękne, czerwone korale. Dziś są one symbolem Województwa Małopolskiego i nadal są chętnie noszone przez kobiety.

 

Jak można zdobyć taką ciekawą ozdobę? Podpowiadamy, że można ją wygrać w konkursie na temat Gminy Miechów organizowanym na profilu facebookowym Centrum Kultury i Sportu J zapraszamy do udziału!

 

Pocztówka 'Typy z pod Miechowa" pochodzi z albumu "Miechów na dawnych pocztówkach". Autorem zdjęcia zespołu Miechowiacy jest R. Deńca



Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo