Czcionka:
Kontrast:
MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

wtorek, 24 listopada 2020

Fauna Ziemi Miechowskiej- jesienny motyl

Na Ziemi Miechowskiej jesień już w pełni. Wydaje się, że przyroda spowalnia i szykuje się do snu. Może nas jednak jeszcze zaskoczyć.

Motyle kojarzą się nam raczej z ciepłymi letnimi dniami lub nocami. Żyje jednak kilka motyli, które występują w okresach późnej jesieni lub nawet pod koniec zimy. Jednym z nich jest właśnie piędzik przedzimek, którego widać na zdjęciu.

Jest on aktywny w niskich temperaturach, nawet do -9°C. Późnojesienny okres występowania związany jest ze strategią rozrodczą. Motyle dorosłe pojawiają się pod koniec jesieni, a więc w momencie, gdy wszystkie ptaki zakończą lęgi, a większość owadożernych odleci. Szare ubarwienie samców i niewielkie rozmiary samicy powodują, że motyle mają w tym czasie niewielu wrogów ze strony ptaków. Lot godowy samców odbywa się po zapadnięciu zmroku, ostatnie z nich można spotkać czasami jeszcze w połowie grudnia.

Warto uważać na tego ‘gagatka’, jego gąsienice mogą być w lecie problemem np. w sadach.

Dziękujemy serdecznie naszemu obserwatorowi za przesłanie zdjęcia i ciekawostkę.

 


Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo