ul. Racławicka 10
32-200 Miechów
tel. 41 383 13 31
ckis@miechow.eu
pon. 8.00 - 20.00
wt. - piąt. 8.00 - 22.00
sob.- niedz. w/g terminarza filmowego lub innych wydarzeń
Miechów to jedno z trzech małopolskich miast obok Myślenic i Zawoi do którego 15 lipca 2018r., zawitały zagraniczne zespoły w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.
W tym roku festiwal obchodził swoje 5 urodziny. Po raz kolejny, mieszkańcy mogli podziwiać barwne stroje zespołów, które przyjechały do Miechowa. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w miechowskiej bazylice.
W tym dniu gościliśmy grupy z Rosji, Kolumbii, Rumunii oraz z Indonezji, które zaprezentowały swoje rodzime tańce, pieśni i obrzędy. Na festiwalowej scenie, obok zagranicznych grup wystąpił Zespół Pieśni i Tańca “Miechowiacy”. Na zakończenie festiwalu na scenie zaprezentował się zespół "WODA NA MŁYN".
Ideą festiwalu jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu, przy jednoczesnym ukazaniu piękna różnorodności kultur etnicznych z całego świata.
Dziękujemy, wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie tej największej i najbardziej różnorodnej imprezy folklorystycznej w naszym mieście.
ROSJA
Zespół Pieśni i Tańca „Druzhba” (przyjaźń) powstał w 1964 roku. W zespole występuje blisko 250 artystów w wieku 17-22 lata. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i tańce typowe dla północnej części Rosji. Program grupy jest cały czas wzbogacany o kolejne elementy i choreografie. Artyści wielokrotnie koncertowali w kraju i za granicą. Zespół co dwa lata organizuje własny festiwal folkloru – podczas którego prezentują się najlepsze grupy z całego świata.
KOLUMBIA
Zespół Manglares Artistic Company powstał w 2014 roku w mieście Cali. U samego zarania członkowie grupy postawili sobie ambitny i wymagający plan promocji kultury i tradycji Kolumbii. Wielopokoleniowy charakter tej formacji sprawia, że artyści w bardzo autentyczny sposób oddają sens i znaczenie poszczególnych pieśni i tańców. Nazwa zespołu symbolizuje związek artystów z Oceanem Spokojnym i Atlantyckim, którego bogata fauna i flora nie pozostają bez wpływu na kulturę i tradycję Kolumbii. Zespołowi towarzyszy zespół muzyczny, który wykonuje muzykę na tradycyjnych kolumbijskich instrumentach.
RUMUNIA
Zespół Dor Romanecs powstał w 1996 roku, jako profesjonalna formacja artystów, których celem jest promocja kultury rumuńskiej w kraju i na świecie. Zespół jest jedną z najpopularniejszych w Rumuni grup artystycznych, która często prezentowana jest w telewizji, jako przykład wysokiego poziomu i dbałości o rodzimy folklor. Niewątpliwym atutem zespołu jest zawodowa orkiestra złożona z profesjonalnych muzyków. Od 2015 roku w zespole występują wyłącznie zawodowi tancerze. Dor Romanecs jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień.
INDONEZJA
Seni Gerak Budaya Amertha Bhavani to studencki zespół pieśni i tańca działający przy wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Indonezyjskiego (FEB UI). Grupa specjalizuje się w tradycyjnych indonezyjskich tańcach i muzyce ludowej. Zespół powstał w 2004 roku i od samego początku podejmuje starania zmierzające do promocji bogatej i pięknej kultury ludowej Indonezji. Swoją działalność starają się łączyć z nowoczesnym wizerunkiem społeczeństwa indonezyjskiego. Poznając własną tradycje członkowie zespołu wzbogacają wiedzę na temat ich ojczystego kraju. Grupa jest laureatem wielu krajowych nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach. Seni Gerak Budaya Amertha Bhavani koncertował w Polsce w 2015 roku zdobywając ogromne uznanie publiczności i krytyki.
WODA NA MŁYN
Grupa taneczna Woda na Młyn powstała w grudniu 2013 roku z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów – byłych członków warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyli zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego. Korzystając i czerpiąc z polskiego folkloru, Woda na Młyn tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej. Woda na Młyn to zespół, który szuka inspiracji i powiązań międzykulturowych, łączy dyscypliny sztuki i szuka nowych kontekstów scenicznych dla tańca ludowego, traktując go jako środek artystycznego wyrazu.