Czcionka:
Kontrast:
wtorek, 17 marca 2015

Czerwony Kapturek, Don Rabarbarro i inni...

W dniach 13-14 marca na scenie kinoteatru „Gryf” CKiS w Miechowie grupa teatralna o nazwie „Teatr Jednego Widza” wystawiała współczesną wersję „Czerwonego Kapturka”. Spektakl wystawiano czterokrotnie i tyle też razy sala wypełniła się po brzegi do ostatniego miejsca.

Sukces przedstawienia jest niepodważalny, a zasługą takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie fabuła, która jest w tym wypadku nakierowana na odbiorców w różnym wieku, ale także i obsada (w większości złożona z pracowników CKiS w Miechowie oraz nauczycieli miejscowych szkół) oraz scenografia, która pomimo właściwie „zerowego” budżetu, na wielu zrobiła ogromne wrażenie.

Mogłoby się wydawać, że „Czerwony Kapturek”, to bajka znana każdemu i właściwie w żadnej innej formie, jak tej tradycyjnej, nie da się jej właściwie przedstawić. Aż tu nagle okazuje się, że Kapturek jest zaledwie jednym z bohaterów swojej bajki, nie mniej ważnym jak Kubuś Puchatek, Kot w Butach, Śnieżka czy Wilk Don Rabarbarro (tz. Don Barabarro…) Gdy dojdą do tego: „gadające drzewo” czyli Strażnik Lasu oraz Baba Jadwiga będąca z powodu braku oleju w głowie Babą Jagą i tunel przejścia do Krainy Bajek Jeszcze Nie Napisanych – można śmiało mówić o bardzo zmyślnym spektaklu zabawnie łączącym wszystko w jedną „kapturkową” całość.

Sztuka ma tradycyjny początek: „Dawno, dawno temu…”, a także koniec „...ale o tym opowiedzą Wam Wasi rodzice”, wszystko co pomiędzy jest natomiast bardzo trudne do zdefiniowania. Jest to na pewno, jak na warunki miechowskie, ponadczasowa odsłona znanej właściwie każdemu bajki, której dodatkowym, ale jakże spójnym elementem są trzy autorskie piosenki zaśpiewane przez uczestników zajęć wokalnych CKiS w Miechowie.

Przyzwyczailiśmy się ostatnimi laty, że scenariusze spod pióra Marcina Durmana są gwarancją sukcesu, ale wszyscy jednomyślnie stwierdzą, że ta najnowsza produkcja jest zdecydowanie najlepsza w dorobku z-cy dyr. CKiS. Sam autor niewiele o tym mówi: „Wymyślenie takiej bajkowej historii i trafne połącznie jej dialogami, to kwestia odpowiedniego wyczucia, które z kolei jest wynikiem bardzo długich przemyśleń. Większość dialogów i pomysłów wymyślam jeżdżąc na rowerze, a że jeżdżę przeważnie bardzo dużo, równie dużo czasu mam na te przemyślenia...”

Niektórzy twierdzą, że dialogi zostały wpisane w konkretne postacie i to chyba prawda. Bo któż inny mógłby lepiej zagrać Kubusia Puchatka, jak nie Krzysztof Gajos? Kapturek z kolei to idealna rola dla Agnieszki Gajos, a Zbyszek Korman (znany z tego, że zawsze ma „brawurowe wejścia”) fantastycznie tym razem wpisał się w rolę drzewa.

„Kiedyś w przedszkolu grałem drzewo i do pewnego momentu zawsze uważałem, że to uwłaczająca rola. Pisząc scenę z drzewem dla Zbyszka Kormana miałem więc poważne zadanie, aby wymyślić to tak, by ta rola miała duże znaczenie dla całości. Cieszę się, że to się udało. Tym samym pokazałem, że nawet grając drzewo można dostać owacje na stojąco…” – mówi reżyser spektaklu. „Scenografia przedstawienia odpowiednia gra świateł, to również bardzo ważny aspekt. Udało się zbudować dekoracje tak, jak to założyliśmy.”

Lista osób, które Marcin Durman zaangażował do spektaklu jest bardzo długa. Są to: Agnieszka Gajos, Krzysztof Gajos, Dominika Świrek, Regina Bogacz, Edyta Midro, Zbigniew Korman, Wojciech Małodobry, Jakub Gajos, Joanna Gajos, Natalia Strycharz, Joanna Strycharz, Karolina Zegan, Jakub Stawiarski, Nikola Podsiadło, Kamil Wieczorek, Tomasz Piwowarski, Piotr Strycharz, Grzegorz Kawa, Paweł Majcherczyk i Zbigniew Nowak. Podziękowania należą się przede wszystkim pani dyrektor CKiS w Miechowie – Sylwii Sucheckiej oraz Andrzejowi Midro i rodzicom dzieci śpiewających.

Z „facebukowych” wpisów i pospektaklowych komentarzy można wywnioskować, że spektakl wart był tylu przygotowań i wyraźnie wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń naszego miasta. Z tego co usłyszeliśmy, najwierniejsi widzowie do tej pory przysyłają sms-y z gratulacjami, a dzieci z przedszkola rysują sceny ze spektaklu i przynoszą jako prezenty dla aktorów do CKiS-u. Brawo! Brawo! I jeszcze raz brawo!

Więcej fotek na: https://www.facebook.com/185130521666395/photos/pcb.379941268851985/379937915518987/?type=1&theater



Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo