Dzisiejszy dzień Wakacji z Centrum spędziliśmy w sympatycznej gościnie Stadniny Koni w Udorzu. Nasi wycieczkowicze poznali tajniki hodowli i pielęgnacji koni, mieli okazję nakarmić i złapać konia za grzywę. Kto odważniejszy mógł spróbować przejażdżki. Jak się okazało wszyscy skorzystali z propozycji i nikt nie spadł z konia. Według starej tradycji mówiącej „jak koń ma słomę w ogonie jeździec spadnie z konia” na szczęście nasze konie były przygotowane do współpracy z dziećmi. Uwieńczeniem wspólnej przygody z końmi było ognisko, każdy miał swój patyk z kiełbaską i jak sobie ją upiekł tak ją ze smakiem zjadł.
Pomimo, że pogoda od rana nie napawała optymizmem, sprawiła nam miłą niespodziankę na czas wizyty w stadninie i mogliśmy w pełni cieszyć się pięknym otoczeniem oraz bliskością przyrody.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
HISTORIA STADNINY W UDORZU
Pierwsze wzmianki o Udorzu pochodzą z XIII wieku, kiedy wieś była własnością Miechowskiego Klasztoru Bożogrobowców. Sto lat później przeszła w prywatne ręce, a jej ostatnimi przed II wojną światową właścicielami byli Moesowie. Oni własnie – od roku 1890 rozpoczęli hodowlę koni sportowych. Sławy przydały Udorzowi wyhodowane tu klacze Bandura i Zorza, startując pod porucznikiem Sergiuszem Zahorskim.
W 2001 roku podjęto decyzję o prywatyzacji Stadniny, wiosną 2002 roku właścicielem koni i majątku ruchomego została Huta Szkła ,,Jaroszowiec’’, budynki i grunty rolne zostały wydzierżawione na okres 5 lat od AWRSP w Warszawie.
W lipcu 2007 roku Spółka P.P.H.U.,,ALGAS’’ z siedzibą w Sosnowcu odkupiła konie od huty, nabyła też w drodze przetargu gospodarstwo rolne wraz z 12 hektarami gruntów na którym się ono znajduje. Oprócz budynków stajenno-gospodarczych w skład wchodzą dwa zabytkowe spichlerze, wpisane do rejestru zabytków, założenie parkowo-krajoznawcze, stawy rybne. Zaplecze paszowe dla hodowanych koni stanowią płody pozyskiwane
z uprawy prawie 200-stu hektarów ziemi odkupionej od Agencji Nieruchomości Rolnej.
Stadnina Koni w Udorzu położona jest w południowym regionie Polski w województwie śląskim w powiecie zawierciańskim. Odgrodzona od dużych aglomeracji szerokim pasmem lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oddalona od Katowic – 70 km., a od Krakowa i Częstochowy – 60 km.
Znakomite położenie stadniny: przepiękne tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, bliska odległość od dużych miast, łatwość dojazdu , wspaniałe tereny do jazdy konnej, bliskość lasu powoduje, że amatorów jeździectwa i wypoczynku u nas nie brakuje. Nie przeszkadzają nam nawet kaprysy pogody: posiadamy krytą ujeżdzalnię o wymiarach
18 m x 60 m z której można korzystać cały rok.