Czcionka:
Kontrast:
MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

środa, 7 lipca 2021

Miechowskie kaflarnie

Ciekawostka

Na zdjęciu prezentujemy oryginalny kafel z miechowskiej kaflarni. Miechowskie kaflarstwo ukształtowało się na przełomie XIX i XX w. W tutejszych zakładach kaflarskich produkowano kafle służące do budowy pieców kuchennych, grzewczych, jak również do budowy kominków. Większość domów w tamtych czasach ogrzewana była piecami kaflowymi, co miało istotny wpływ na duże zapotrzebowanie na produkty kaflarskie. Jedną z największych kaflarni w Miechowie wybudowano przed I WŚ przy ul. Warszawskiej, nad Miechówką, a jej właścicielem był pochodzący z Miechowa Franciszek Chodnikiewicz. Kolejną znaną kaflarnią był zakład należący do Stanisława Adamka i Henryka Niklewicza.

 

Więcej o historii miechowskich kaflarni można przeczytać w katalogu wystawy „Od rzeźnika do cukiernika, z dziejów miechowskiego rzemiosła- wydane przez Muzeum Ziemi Miechowskiej”.

 

Na pierwszym zdjęciu miechowski kafel, zdjęcie drugie przedstawia kaflarnię Chodnikiewiczów, pochodzi ze zbiorów Marii Osuchowskiej-Marceletti (dzięki uprzejmości p. M.Florka MZM)Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo