MSIT

pl. T. Kościuszki 1A
32-200 Miechów


tel. 41 38 313 11

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

od 1 V - 30 IX
wt. - pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 14:00
od 1 X - 30 IV
pon. pt. 9:00 - 17:00

piątek, 4 grudnia 2020

Kopiec Kościuszki w Miechowie

Zlokalizowany przy ulicy Warszawskiej Kopiec Kościuszki powstał w 1830 roku podczas budowy drogi Kraków- Warszawa. Aby mogła ona przebiegać przez miasto, trzeba było wykonać ogromne, jak na ówczesne czasy roboty ziemne. Podczas robót pojawił się problem co zrobić z ziemią z wykopów i to właśnie ona posłużyła za budulec dwóch kopców w Miechowie. Jeden z nich jest zlokalizowany na szczycie Góry Stawnej, obok końca wykopu, drugi natomiast przy ulicy Warszawskiej.

W czasie I wojny światowej kopiec przy ul. Warszawskiej został poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Uwagę na szczycie kopca zwracają duże kamienie narzutowe- miały one być fundamentem pod mauzoleum poświęconemu Kościuszce, które miało tu powstać w setną rocznicę jego śmierci. Pomysł jednak nie doczekał realizacji wskutek interwencji zaborcy.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości został na kopcu ustawiony drewniany krzyż- dzięki działaniom NSZZ Solidarność, Akcji Katolickiej oraz Parafii Grobu Bożego w Miechowie.

Niedawno- 21 listopada 2020 r. na szczycie kopca został zamontowany metalowy krzyż. Jego ustawienie poprzedziły prace porządkowe, dzięki którym kopiec prezentuje się dużo lepiej. Metalowy krzyż ma na celu uczczenie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Więcej o historii kopca można przeczytać w Gazecie Miechowskiej nr 9/305, listopad/grudzień 2020

Partnerzy:
Agencja Interaktywna Brandmark mkidn