Dom Kultury

ul. Racławicka 10
32-200 Miechów


tel. 41 383 13 31

ckis@miechow.eu


Godziny otwarcia:

pn - pt 7.00 - 22.00
sb - nd 8.00 - 22.00

W skrócie...

Sekcja Rowerowa CKiS powstała oficjalnie w październiku 2005 roku z potrzeby zjednoczenia wszystkich miłośników turystyki rowerowej z Miechowa i okolic. Wcześniej, kiedy dyrektorem ówczesnego MDK był Zbigniew Hołda, wszelkie sprawy związane z rowerami prowadził i ogarniał Zbigniew Nowak – pracownik MDK, z zamiłowania kolarz.

Kiedy funkcję dyrektora objął Dariusz Marczewski postanowiono powołać do życia z prawdziwego zdarzenia Sekcję, która zrzeszałaby pasjonatów dwóch kółek, chodziło o to aby przede wszystkim do nich dotrzeć, wymienić się adresami, numerami telefonów i w miarę możliwości przynajmniej raz w miesiącu spotykać. Na spotkaniach poruszano wszelkie instotne sprawy dotyczące wspólnych wyjazdów, a przede wszystkim pomysłów na nadchodzące wakacje 2006 roku, kiedy to wszystko miało solidnie ruszyć.

Szefem Sekcji został młody człowiek – Mateusz Płaszewski, a jego zastępcą wspomniany wcześniej Zbigniew Nowak. Początkowo do Sekcji należeli: Paweł Łukawski, Marcin Durman, Jerzy Pogłódek, Jan Spiechowicz, Tomasz Stefański, Ania Bałazy, Ola Chałuda i Michał Zys. Mowa oczywiście o ludziach, którzy bezpośrednio angażowali się w organizację pierwszych wspólnych wyjazdów. Jak wiemy w Miechowie byli też inni pasjonaci, którzy woleli tzw jazdę "solo".

W ciągu dwóch miesięcy 2006 roku udało się przejechać ponad 1000 km, ale niestety liczba zapaleńców rowerowego szaleństwa nie powiększała się.

W roku 2007 postanowiono zorganizować pierwsze zawody rowerowe, które miały pokazać mieszkańcom miasta tę dyscyplinę sportu, ale bardziej jako zabawę niż prawdziwą rywalizację. Pomysł był trafiony. Kilkadziesiąt osób momentalnie złapało bakcyla i poczuło ducha zdrowej rywalizacji. We wrześniu dyr. MDK został Marcin Durman, który jako miłośnik kolarstwa postanowił przeznaczyć większe środki na tę dyscyplinę.

Do dnia dzisiejszego, nie licząc wycieczek rowerowych i rajdów turytycznych zorganizowano 43 oficjalnych imprez/zawodów. W samym roku 2010 uczestnicy miechowskich imprez przejechali 21 tys. km, a udział wzięło 350 osób. Obecnie wszystko zmierza w bardzo dobrym kierunku. Najmłodszy uczestnik rowerowych imprez ma 3,5 roku, najstarszy grubo po 60-ce. Przyjeżdżają do Miechowa zawodnicy z całej Polski, czego dowodem jest zorganizowana w kwietniu b.r. Odyseja (105 uczestników), czy wyścig Miechów-Lato 2010 (75 uczestników). Kazimierz Korcala, Jerzy Rosa, Krzysztof Lewandowski, Jacek Kozioł, Katarzyna Szczurek – to znane osobistości w świecie kolarstwa, które choć raz odwiedziły Miechów.

Miechowianie działalność Sekcji odbierają bardzo dobrze. Z rozmów przeprowadzanych na bieżąco wnioskujemy, że Sekcja jest potrzebna, wiele osób zaczęło jeździć dzięki MDK-owi, wiele osób kupiło lepsze rowery, wiele osób jeździ więcej, dalej i częściej, a co najważniejsze - nastała moda na jazdę w kasku!!! Opinie ludzi z zewnatrz są równie zadowalające. Pojawiają się pierwsi sponsorzy. W internecie czytamy o Miechowie w samych superlatywach. Nasze imprezy są powoli wciągane w kalendarz imprez amatorskich całej Polski.

Miechowianie startują również na imprezach rangi ogólnopolskiej w innych miejscowościach. Staramy się pokazywać wszędzie gdzie się da, niektóre imprezy "zaliczamy" co roku, jak np Rajd Kozłowski czy zawody MTB Maraton Michałowice.

W roku 2011 na zawodach w Lanckoronie Damian Kowalski z Rzeżuśni wywalczył tytuł Mistrza Polski amatorów w kategorii wiekowej do lat 18-u, a Jacek Rakoczy z Parkoszowic obecnie jeździ w klubie kolarskim BBC Czaja Kraków, Ewa Miłek z Charsznicy natomiast (I miejsce w Pucharze Polski Świętokrzyskiej Ligi Rowerowej) w barwach klubu UKS Sokół Kęty.

Jacek Kozioł, który wprawdzie nie mieszka już w Miechowie, ale stąd się wywodzi kilkakrotnie ukończył Ultramaraton Bałtyk-Bieszczady 1008 km non stop (aktualny rekordzista Polski), a to dopiero początek...

Partnerzy:
Agencja Interaktywna Brandmark mkidn