Czcionka:
Kontrast:
piątek, 2 września 2016

18 Dożynki Województwa Małopolskiego

4 września 2016r. zapraszamy do udziału w tradycyjnym Święcie Plonów. To zarówno podziękowanie za tegoroczne zbiory, jak i okazja do poznania ludowych obyczajów oraz wspólnej zabawy. W małopolskich Dożynkach Wojewódzkich uczestniczy co roku około dwóch tysięcy osób. Doroczne świętowanie obejmuje cały region, gdyż dożynkowe wieńce zjeżdżają do miejsca odbywania się imprezy ze wszystkich gmin Małopolski.

Gospodarzem tegorocznych - XVIII Dożynek Województwa Małopolskiego jest Gmina i Miasto Miechów. Święto Plonów odbędzie się 4 września na Rynku w Miechowie.

Delegacje z wieńcami dożynkowymi zapraszamy od godz. 13.30 przed Bazylikę Grobu Bożego (główne wejście). Parking dla delegacji znajduje się na ul. Warszawskiej obok Bazyliki. Wieńce dożynkowe ustawiamy przed Bazyliką na przygotowanych i opisanych stołach. Wieńce będą poświęcone przed Bazyliką i na czas mszy świętej pozostają na stołach. Delegacje udają się na mszę. Formowanie korowodu dożynkowego wg. kolejności, którą na miejscu przekaże organizator.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.30 Mszą Dziękczynną celebrowaną przez Bp Kieleckiego Jana Piotrowskiego, w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, gdzie odbędzie się tradycyjne poświęcenie chleba i owoców. Później barwny korowód dożynkowy przemaszeruje na Rynek.

Po oficjalnym otwarciu Święta o godz. 16.00 odbędzie się przekazanie chleba Marszałkowi Województwa Małopolskiego oraz obrzęd dożynkowy " Młodzi żniwiarze oraz Miechowiacy w obrzędzie dożynkowym".

Kulminacyjnym momentem tej części uroczystości będzie ogłoszenie wyników Wojewódzkiego Konkursu Wieńców Dożynkowych oraz wręczenie nagród laureatom.

Podczas tegorocznych Dożynek wystąpią: Zespół "Pawie Oczko" ze Szczepanowic (gmina Słomniki) oraz Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca " Ziemia Myślenicka z Myślenic" 

Gwiazdą wieczoru będzie Robert Janowski z zespołem


Miło nam poinformować, że starostami tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w Miechowie są:

Barbara Midro i Wiesław Manterys.


     Pani Barbara wraz z mężem Grzegorzem i córką Karoliną prowadzą nowoczesne gospodarstwo rolne w malowniczej miejscowości Pstroszyce Pierwsze. Na 25 ha uprawiają zboża, ziemniaki i kapustę oraz hodują trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Posiadają nowoczesne maszyny i urządzenia, podobnie jak budynki, które są dostosowane do prowadzonej produkcji rolnej. Pasją do rolnictwa chcą zarazić  moją córkę Karolinę by w przyszłości kontynuowała rodzinne gospodarstwo. Mimo natłoku prac i obowiązków Pani Barbara, znajduje czas na działania społecznie w kole gospodyń wiejskich oraz OSP, a pan Grzegorz w radzie sołęckiej.

     Pan Wiesław Manterys prowadzi 30 hektarowe gospodarstwo w Bukowskiej Woli, przy którym pomaga mu żona Anna. Uprawiają pszenice, jęczmień, kukurydze, rośliny strączkowe i motylkowe, a także ziemniaki, kapustę i cebulę. Do niedawna zajmowali się też produkcją nasion kwalifikowanych. Prowadzą hodowlę trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz hodowlę bydła opasowego. Anna i Wiesław maja czworo dzieci: Wojciech, lat 23 studiuje i pracuje, dziewiętnastoletni Jakub tegoroczny maturzysta, Karolina uczennica gimnazjum, a jej młodsza siostra Natalia chodzi do szkoły podstawowej. Pan Wiesław od lat działa w Ochotniczej Straży Pożarnej.   


PATRONAT MEDIALNY:

       

 

   

 

 


--- ZAPRASZAMY ---



Partnerzy:

Miechów - Gmina i Miasto - logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo Narodowe Centrum Kultury - logo Dom Kultury Plus Agencja Interaktywna Brandmark - logo